Kubra - oslavy pri príležitosti 750. výročia I. písomnej zbierky o obci

Kubra - oslavy pri príležitosti 750. výročia I. písomnej zbierky o obci

29. august 2015 (sobota)

 

Kubra sa nachádza v severovýchodnej časti mesta Trenčín, pri vyústení Kubrickej doliny a potoka Kubrica do nivy Váhu. Nad hornou časťou obce sa nachádza prameň kubranskej kyselky, ktorý je obľúbeným výletným miestom pre obyvateľov Trenčína.

Pre zaujímavosť uvediem, že do katastra Kubra patrí časť Sihote od Považskej ulice až po Armádnu ulicu.

Dňa 29. augusta 2015(sobota) sa uskutočnili v Kubrej oslavy pri príležitosti 750. výročia I.písomnej zbierky o obci Kubra. Pôvodne samostatná obec bola v roku 1971 administratívne pričlenená k mestu Trenčín. Prikladám aj oficiálnu pozvánku na oslavy.

Ústrednou postavou osláv bol rodák z Kubrej - Ján ZACHARA, narodený 27.8.1928. Na OH v Helsinkách 1952 získal pre Československo zlatú olympijskú medailu v boxe. Na jeho počesť bola v centre Kubrej pred kostolom slávnostne odhalená Lavička Janka ZACHARU.

Aktívne som sa zúčastnil príprav osláv, ale z dôvodu dlhodobo plánovanej dovolenky som sa ich nemohol osobne zúčastniť, čo ma veľmi mrzí. Podľa odozvy od kolegovia známych, oslava dopadla na výbornú.

Som rád, že som mohol aspoň osobne pozvať Jána Zacharu na oslavy do Kubrej. Bolo to dňa 15.08. 2015, keď sme ho spolu s kolegami Bacom, Matejkom a Horným - poslancami za Mestskú časť SEVER, navštívili u neho doma.

Z ľava : Ľubomír Horný, Ladislav Matejka, Ján Zachara, Miloš Mičega a Miloslav Baco.

Ešte po týždni po osobnom pozvaní, teda týždeň pred oslavami, som bol aj s mojou Miškou Jánovi Zacharovi osobne zaniesť dar od spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice, a.s. Ani by som to tu neuvádzal, keby mi nedovolil vyfotiť jeho medailu aj s mojim Dastym. Nie každému psíkovi sa pošťastí vyfotiť sa so zlatou olympijskou medailou.   

Taktiež som rád,že naša myšlienka na umiestnenie lavičky priamo do centra Kubrej sa stretla s priaznivým ohlasom nielen prítomných, ale najmä samotného Janka Zacharu. Za všetko stojí asi jeho komentár, cit.„...takej úcty sa mi nedostalo, ani keď som doniesol domov medailu“, ktorý mi bol tlmočený.

 

Za fotografie ďakujem kolegom a najmä ich autorom, ktorí ich im poskytli. Viac fotografií z oslavy je v časti galéria, tu :  galeria/fotografie